Ograniczenie Negatywnych Skutków Covid-19 Poprzez Działania Profilaktyczne i Zabezpieczające Skierowane Do Służb Medycznych

Tytuł projektu: „Ograniczenie negatywnych skutków COVID-19 poprzez działania profilaktyczne i zabezpieczające skierowane do służb medycznych”

 

Projekt został przygotowany przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego w związku z pojawieniem się epidemii choroby COVID-19, wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2, a co za tym idzie naglącą koniecznością realizacji działań w celu zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego w obliczu epidemii.

Działania realizowane są w ramach Osi Priorytetowej 9 Solidarne społeczeństwo, Działanie 9.3 Rozwój usług zdrowotnych i społecznych, Poddziałanie 9.3.1 Rozwój usług zdrowotnych.

Projekt jest realizowany w partnerstwie między samorządem województwa kujawsko-pomorskiego (lider projektu), a podmiotami leczniczymi z terenu całego województwa (partnerzy projektu): szpitalami powiatowymi, gminnymi i miejskimi, szpitalami klinicznymi oraz zakładami opieki zdrowotnej, dla których podmiotem tworzącym jest samorząd województwa.

Odbiorcami projektu są pracownicy ww. placówek, jak również podmiotów leczniczych, świadczących opiekę w ramach NFZ na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

W ramach projektu sfinansowano:

Zakup materiałów medycznych i środków ochrony osobistej dla pracowników służby zdrowia – w ramach tego zadania planuje się zakup niezbędnych materiałów medycznych, środków do dezynfekcji, środków ochrony indywidualnej i innych niezbędnych środków w tym zakresie, przeznaczonych dla pracowników służby zdrowia – personelu medycznego.

Działalność ośrodków wytchnieniowych – w ramach tego zadania zaplanowano działania związane z zagwarantowaniem opieki wytchnieniowej dla szeroko rozumianego personelu medycznego, jak również wydzielonych miejsc, w których personel medyczny będzie mógł przebywać w okresie kwarantanny lub w okresie oczekiwania na wynik po pobraniu próbki do badań. W ramach tego działania zostaną utworzone dwa Ośrodki wychnieniowe na bazie już istniejącej infrastruktury: Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Przysieku Sp. z o.o. oraz ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie.

Realizacja testów na obecność koronawirusa wśród pracowników służby zdrowia – odbywać się będzie w formie badania próbek wykonanych w laboratoriach posiadających odpowiednie uprawnienia – planowane jest przeprowadzenie ok. 200 badań dziennie przez okres 90 dni. Kolejną przewidzianą formą jest organizacja zespołów wyjazdowych, która zapewni pobór próbek w miejscu zamieszkania oraz ich transport od osób będących pracownikami służby zdrowia. Planuje się również organizację tymczasowych punktów poboru próbek, w ramach czego wynajęte zostaną specjalistyczne kontenery i namioty, które będą służyły wyłącznie do analizy próbek pod kątek COVID-19.

Konsekwencją działań będzie odciążenie laboratoriów w ich bieżącej działalności związanej z testami wykonywanymi na rzecz wszystkich mieszkańców województwa. Działania w ramach tego zadania pozwolą odciążyć również izby przyjęć szpitali, w tym szpitali zakaźnych.

Zakup środków ochrony osobistej dla podmiotów leczniczych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego świadczących usługi w ramach NFZ – przewiduje się zakup środków ochrony osobistej dla podmiotów leczniczych (m.in. POZ, AOS) działających w publicznym systemie ochrony zdrowia na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. W ramach zadania Samorząd województwa będzie kupował środki ochrony indywidualnej dla różnych podmiotów leczniczych działających w systemie publicznym.

Skip to content