Przejdź do głównej zawartości     
A- A A+
A A A

Informujemy, iż z dniem 20 maja 2022 roku odwołany zostaje zakaz odwiedzin pacjentów przebywających na oddziałach Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu.

Aktualnie obowiązują następujące zasady odwiedzin pacjentów:

  1. Odwiedzanie pacjentów zalecane jest w dni powszednie w godzinach: 15:00 – 17:00, a w dni wolne od pracy i święta w godzinach: 10:00 – 12:00 oraz 15:00 – 17:00.
  2. Jednego pacjenta może w tym samym czasie odwiedzać jedna osoba. Odwiedziny nie mogą przekraczać 30 minut.
  3. W salach wieloosobowych dopuszczalne są odwiedziny jednoczasowo dla dwóch pacjentów.
  4. Kierownik/koordynator, lekarz prowadzący lub lekarz dyżurny, kierując się dobrem chorego, jak też współpacjentów, może w wyjątkowych sytuacjach ograniczyć czas odwiedzin, wprowadzić czasowy zakaz odwiedzin na danej sali chorych lub ograniczyć ilość osób odwiedzających.
  5. Szczegółowe zasady odwiedzin pacjentów na poszczególnych oddziałach ustala indywidualnie kierownik / koordynator każdego oddziału.

Z uwagi na zmieniającą się sytuację epidemiczną związaną z COVID-19 zasady odwiedzin pacjentów mogą ulec zmianie.

Zadania zespołów ratownictwa medycznego

Świadczeniami z zakresu ratownictwa medycznego są świadczenia udzielane przez zespoły ratownictwa medycznego, w warunkach pozaszpitalnych, w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Stan nagłego zagrożenia zdrowotnego to stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia.

 

Zespoły wyjazdowe

Stacja Ratownictwa Medycznego działająca w strukturach Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu posiada 10 Zespołów Ratownictwa Medycznego (9 podstawowych i jeden specjalistyczny) w zabudowie typu C na bazie Mercedes-Benz Sprinter oraz VW Crafter. Specjalistyczny zespół ratunkowy to ambulans w skład którego wchodzą co najmniej trzy osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym lekarz systemu oraz pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny.

Podstawowy zespół ratunkowy to ambulans w skład którego wchodzą co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny.
Każdy z ambulansów wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt medyczny najnowszej generacji m.in. defibrylatory Lifepak 15, urządzenia do automatycznej kompresji klatki piersiowej LUCAS 2 i LUCAS 3, respiratory Weinnmann.

Motoambulans

Motoambulans BMW R 1250 GS Adventure, który został zakupiony w ramach budżetu obywatelskiego Miasta Torunia zapewnia szybsze dotarcie ratownika medycznego do osoby potrzebującej pomocy i rozpoczęcie medycznych czynności ratunkowych. Dzięki niewielkim rozmiarom może w krótkim czasie przedostać się przez zakorkowane ulice. Motocykl jest przygotowany do poruszania się w ruchu ulicznym jako pojazd uprzywilejowany. Wyposażony jest w sprzęt medyczny m.in. defibrylator, respirator, videolaryngoskop .Motoambulans służy w okresie od 01 maja do 31 października.

 

 

Galeria zdjęć

Fotografia ukazująca moment przekazania motocykla ratunkowego w ręce ratowników SRM WSZ Ratownicy medyczni przy motocyklu ratunkowym po przekazaniu maszyny do użytkowania w SRM WSZ
Zdjęcie motocykla ratunkowego na tle toruńskiej starówki wykonane w ramach kampanii informacyjnej UM Torunia Motocykl ratunkowy podczas działań przy zdarzeniu drogowym na Drodze Krajowej S10